אילת והים האדום

אילת הים האדום

אילת, העיר הדרומית בישראל, ממוקמת בדרומו של הנגב, גובלת בטאבה המצרית מדרום, ערב הסעודית מדרום-מזרח והעיר הירדנית עקבה ממזרח.

אחת מהסיבות שהרבה מהתיירים מחליטים להדרים עד אילת במסגרת הביקור בישראל היא בגלל שוניות האלמוגים הנפלאות של אילת. העיר מהווה בסיס יציאה למסלולים מעניינים לטיול במדבר, באילת  מצפה תת ימי שהוקם בשנת 1974 על ידי הזואולוג דייוויד פרידמן, שם תוכלו לראות יותר מ -800 מינים וגם לשחות  עם דולפינים בריף הדולפינים.

כפי שמקובל במקרים דומים , אין הסכמה פה אחד לגבי מקורו של השם  של ים סוף כים האדום. עד המאה ה -20 הים היה ידוע בזכות תרגומים מיוונית כמפרץ הערבי. מצד שני, אחד הנרטיבים הכי שכיחים הוא זה שגורס שים סוף קיבל את שמו ברמיזה לפריחה העונתית המופיעה בתקופות מסוימות של השנה על פני המים וגורם להם להצבע באדום.

בנרטיב אחר נראה כי הים האדום קיבל את שמו בהשראת ההרים המקיפים אותו, העשירים במינרלים אדומים, שהובילו לאחר מכן לשמו, מכונה בעברית הרי אדום.

תיאוריות אחרות המתייחסות לחיפוש אחר מקור הסיבה שים סוף ידוע בשם אדום היא זו הטוענת כי הצבע האדום והשחור הם צבעים בעלי קונוטציה גיאוגרפית. תיאוריה זו מבוססת על העובדה שחלק משפות אסיה משתמשות בצבעים כדי להתייחס לכיוונים של מספר מצפנים מרשים. ככל שכך אז הצבע השחור מתאים לצפון והצבע האדום לדרום ומכאן שמו..

אילת מציעה הרבה יותר למבקרים בה מאשר להוות נקודת מעבר ליעדים אטרקטיביים באזור כמו שארם א שייח, עקבה או פטרה. בשנים האחרונות, ההיצע הגדול של שירותי המלונות והאקלים הטוב גרמו לישראלים ותיירים רבים לראות באילת אלטרנטיבה להירגע וליהנות מהרפתקאות אשר הטבע הבראשיתי של האזור מציע.

מבחינת פעילויות ,באילת ניתן לצלול ולשנרקל בשונית האלמוגים בים סוף, לבקר בפארק תמנע הנפלא בו גיאולוגיה ונוף מתאחדים בצורה מדהימה או לצאת לטרקים בקניון האדום בשילוב  קמפינג לילי ותצפית כוכבים.

העיר מציעה מגוון רחב של חוויות שונות במגע עם טבע ומאפשרת לנופשים להתנתק משגרת החיים הסואנת.

חופי ים סוף באילת מאפשרים הרפתקה יוצאת דופן של צלילה. במפרץ אילת ניתן לצאת למגוון של צלילות. ים סוף עצמו גובל בישראל, מצרים, ערב הסעודית ירדן וסודן.

ים סוף הסודני

במרחק של פחות מ30 קילומטר דרומית למדבר הנגנב נמצא גן העדן הימי הזה צבוע בצבעי טורקיז ומוקף ברכס הרי הירדן. המסע התת ימי שלנו מתחיל מאילת הקטנה והסואנת, בה ישנם יותר מ -100 סוגים של אלמוגים ו -800 סוגים של חיים ימיים: תמנון, קרניים, דולפינים, ברקודות, מקבצים, נחשי ים, צבים, דגי תוכי, דג אנגלפי, דגי פרפר, אפילו כרישי לוויתן. מלבד החי והצומח הימי העשיר בים סוף , צוללנים מומחים מכל העולם מגיעים לחופי הים האדום בישראל גם כדי לבקר ולצלול בהריסות המרהיבות בקרקעית ים סוף .

נקודות הצלילה הידועות ביותר הן: הגן היפני, ליד המצפה התת ימי; שונית הדולפינים בה תוכלו לצלול ולשחות עם הדולפינים בתוך מערות ולחצות שני מעברים תת-ימיים ומאות דגים הנקראים מטאטאים. להשלמת החוויה מומלץ בכל הפעילויות לקבל הדרכה ועזרה של צוללנים מקצועיים ומתמחים, בעלי ידע בשטח אשר מכירים היטב את האזור.

הגן היפני נמצא בתחומי שמורת טבע והסביבה הטבעית שבו נשמרת בקפידה על ידי אנשי רשות שמורות הטבע והגנים. מכיוון שכך מספר הצוללנים במקום זה לא יעלה על 32 אנשים במים רדודים ו -32 אנשים במים עמוקים ביום. הצלילות יוצאות מסירות מיוחדות וממעין דוברות הנמצאות במים ומשמשות בסיס יציאה נח. מומלץ להגיע לאזור הצלילה בעזרת סירה הגומעת את הדרך בכ- 20 דקות לכל כיוון.

מערת האלמוגים קיבלה את שמה משני קטעי מעבר שנוצרו באופן טבעי בתצורת האלמוגים. לאחרונה אחד מהם נסגר כתוצאה מהצרותו הטבעית והחשש שצלילה עלולה לפגוע עוד יותר במערכת האקולוגית. לעומת זאת, המערה השנייה עדיין נגישה והיא רחבה בהרבה. הנוף של המערות מזכיר סוג של קשת מרהיבה.

פעילויות הספורט הימי  השכיחות ביותר באילת הן: שנורקלינג, צלילה משותפת ו / או צלילה חופשית, שיטה מקורית הדורשת הכנה נפשית מיוחדת. עם טמפרטורת מים ממוצעת של כ-21-25 מעלות צלזיוס, זרמים מועטים או ללא מים צלולים, אילת מספקת ראות טובה עד לעומק ממוצע של 20-30 מטר.

לפניכם כמה מהמקומות המומלצים לצלילה ולשנירקול באילת אשר גם מציעים השכרת ציוד:

חוף המגדלור או המגדל. חוף זה נמצא  אחרי המצפה. שם תוכלו לשכור ציוד שנורקלינג וליהנות ממתקניו. בחוף זה מספיק להכנס למים להכניס את הראש ועולם מלא של דגים וחיים תת ימיים נגלה לפניכם. במקום שרותי בר ומסעדה.

חוף אקווה ספורט נמצא בסמוך למלון ישרוטל הים האדום. מדובר במתחם צלילה גדול שהכניסה אליו ללא עלות וניתן למצוא בו הרבה מקומות להשכרת ציוד צלילה.

שמורת הטבע חוף אלמוגים היא האפשרות הכי מומלצת לצלילה ולמרות שהמקום גובה דמי כניסה הצלילה בו שווה כל שקל.

למעוניינים בפרטים נוספים מוזמנים לפנות אלינו .