מסלול מים בישראל

פרטים ותיאור כללי

כשמתכננים טיול או חופשה במהלך יולי אוגוסט בשיא הקיץ הישראלי החם, אין טוב מטיול במסלול מוצל לאורך נחל זורם. אין כמו לטבול ולהתרענן במים הצלולים והקרירים להכין קפה או תה ולהנות מזרימת המים. בין אם אתם בטיול משפחתי או עם קבוצת חברים בטיול בצפון הארץ ,טיול בדרום או טיול במדבר ללא ספק תשמחו לטייל בתוך אחד מהנחלים או הגבים להקלה מפני השמש הקופחת.

ביעדים פרייבט טורס החלטנו לרכז עבורכם מגוון של מסלולי מים המתאימים לכל גיל ובעיקר יפיגו את החם. לפניכם חלק מהאפשרויות הקיימות ומוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה .

 

מסלול ולוח זמנים

ניתן להתאמה אישית

צפון הארץ 

שמורת תל דן 

הכי קרוב לגן עדן שיש בישראל היא שמורת תל דן. מעיין בעל השפיעה הרבה ביותר בכל המזרח התיכון, פלגי מים, נחל שוצף,  עצי צפצפה ותאנה וצמחייה שופעת – כל אלה יעזרו לכם למצוא כאן שלווה גם בימים בהם השמורה עמוסה במבקרים. השמורה אינה גדולה, אבל יש בה ארבעה מסלולי טיול, בהם גם מסלול שמותאם לכיסאות גלגלים ולעגלות ילדים, שעובר בתוך החורש לאורך הנחל. הכי כדאי  לבחור במסלול הארוך שגם הוא לא ממש ארוך, רק כשעה וחצי של הליכה קלילה. המסלול מגיע למעיינות דן ועובר בבריכת השכשוך, בעץ המילה הסורית הגדול שזכה לכינוי "עץ פו הדב," בטחנת קמח עתיקה ובאזור של פלגי מים ועצי ער אציל גבוהים שנקרא "גן עדן." אם היסטוריה ויישוב עתיקות מעניינת אתכם ומזג האוויר מאפשר זאת כדאי

להתחיל את הסיור באתר דן העתיקה ולחזור דרך המעיינות. 

הבניאס 

הנחל השוצף, הזורם בשיפולי הר החרמון, מהווה את אחד ממקורותיו העיקריים של נהר הירדן ונמצא בשטחה של שמורת טבע מטופחת. המסלול בנחל מתחיל בעין בניאס, שם מצויות מספר בריכות, מערת פאן (שבחורף הופכת גם לבריכה), שרידי מקדש קדום ושפע של צמחייה סבוכה ובעלי חיים מיוחדים. הזרימה בנחל קבועה וחזקה, דבר המביא להיווצרותו של מפל הבניאס הגועש והשוצף, תגלו במסלול גם את הגשר התלוי ממעניק חוויה אמיתית של חוץ לארץ. הגשר עובר מעל זרימת המים המטורפת בינות לעצי דולב ואלון ובנוי בצורה מדהימה. הולכים על גשר העץ שלא פוגע בנוף ובנוי מעל ולצידי הנחל הזורם.

נחל עיון 

טיול בנחל זה מומלץ בעיקר בחודשי החורף והאביב כאשר יש בו זרימה חזקה של מים. מקורותיו של נחל בעמק עיון שבדרום הלבנון. הנחל עובר ליד המושבה מטולה ונהנה מזרימה לאורך כל השנה, רבות בזכות הזרמת המים מנחל דן הסמוך. תוואי שטחו של הנחל עובר בערוץ עמוק, המתוחם על ידי קירות אבן אנכיים ובקצהו מפלים מרהיבים והמפורסם מביניהם הוא מפל התנור.. 

נחל שניר 

נחל שניר המוכר גם בשמו החצבאני הוא אחד ממסלולי הטיול  המהנים ביותר ביום קיץ חם. מדובר מסלול לא קשה ולא ארוך עשיר בצמחיה ,צל ושופע מים . החסרון היחיד שלו הוא היותו כה מוכר ופופולרי שכולם מכירים אותו ובקיץ הוא עמוס במטיילים.

הטיול בנחל מתחיל ממגרש החניה של הפארק הלאומי, חולף על פני בריכות שכשוך מלאכותיות, כשבאחת מהן מפל קטן. המסלול ממשיך לאורך גדתו המזרחית של הנחל, שזרימתו בקטעים מסוימים גועשת ובאחרים שקטה ורוגעת. הדרך מוצלת ברובה בעצי ערבה ודולב והנחל מהווה מקום מפלט  מצוין מן החום שבחוץ.

המסלול נגיש לכל  כך שמי שמגיע עם עגלות נכים או עגלות ילדים יכול ללכת עד בריכות השכשוך. מי שמעוניין במסלול מעט יותר ארוך יכול ללכת עוד כ30- דקות לאורך הנחל ואז לחזור אל החניון באותה הדרך. אפשר גם ללכת עד סוף המסלול שמסתיים קרוב לגשר שניר. במקרה כזה כדאי להקפיץ מראש מכונית אחת לחניון  אלונית – גן הצפון, הסמוך לנקודת הסיום של המסלול.

שפך הדליות ( המג'רסה)

ללא ספק טיול המים האולטימטיבי הוא הטיול בשפך דליות או כפי שהוא מוכר יותר כמג'רסה . המג'רסה היא חלק מבקעת בית צידה שבצפון מזרח הכנרת בה יש פלגי מים, בריכות נופי מים מגוונים, , מעיינות ודלתא של נהר הירדן. כמעט לכל אורך הטיול הולכים בתוך מים זורמים ובין בריכות שאת חלקן אפשר לצלוח רק בשחייה במידה ואתם מטיילים עם ילדים שלא יודעים לשחות או מעדיפים שלא ללכת במים עמוקים, יש נקודות יציאה לפני המים העמוקים, ואפשר ללכת במסלול היבש המקביל. למעשה ניתן ללכת בחלק של מים רדודים ולהמשיך במקביל בדרך נוחה ללא מים המסלול מתחיל בשביל סלול ומסומן היורד לאפיק הנחל בסבך הקנה, על גדת נחל דליות. ניתן להיכנס אל המים ולהתחיל ללכת במורד הזרם. האפיק משנה את רוחבו ועומקו במהלך הטיול. לקראת אמצע המסלול מתרחב אפיק הנחל לברכות, שבהן ניתן להתרשם מצמחי הלגונה. עומק המים בבריכות יכול להיות יותר מגובה אדם בשנים גשומות, ובשנים שחונות יותר – בגובה המותניים. יש לקחת בחשבון בגלל המים העמוקים להצטייד בציוד מתאים להגן על הציוד שאתכם מפני המים. המלצתי לא להסתכן ולא לקחת ציוד שאינו חיוני ועלול להנזק במים .

נחל כזיב 

מתחילים באזור הר המירון ויוצאים לאחד ממסלולי המים היפים והמרשימים בישראל. לאחר תחילת המסלול בהר מירון  הוא מתפתל עד שנשפך לים התיכון בחוף אכזיב. בהתאם לדרגת הקושי ישנן שלוש אפשרויות לטיול בנחל כזיב . המסלול הראשון והקליל הוא לעין חרדלית . המסלול לעין חרדלית , בחלק התחתון של הנחל, והליכה במסלול קליל ומישורי בתוך המים הלוך וחזור . הליכה מהרכב בחניה ועד לעין חרדלית כרבע שעה לכל היותר המסלול השני ברמה בינונית הוא מחניון הזיתים לשביל הקידה . אפשרות זו מתאימה למשפחות ברמה בינונית ומטיבי לכת ובמסלול יש ירידה תלולה ועלייה מאתגרת. המסלול אורכו כחמש קילומטר ואורך כארבע שעות.  במסלול זה יורדים מטה בדרך יפה אל הנחל ומגיעים למעיין עין טמיר, בו אפשר לשכשך במים וגם להיכנס לנקבה חשוכה אל מקור המעיין. משם ממשיכים בצל לאורך הנחל עד שמגיעים לשביל שחור, שעולה מעלה חזרה אל פארק גורן. מכיוון שהמסלול אינו מעגלי, מקפיצים רכב לנקודת סיום, אל חניון שביל הקידה, כקילומטר מערבה מחניון הזיתים. מפרץ חניה קטן בדרך עפר יסמן לכם את המיקום. אפשר לכלול בביקור את מבצר המונפור ואז המסלול מתארך בשני קילומטר נוספים. האופציה השלישית מיועדת למטיבי לכת והיא לעשות מסלול מעגלי בנחל . מתחיל את המסלול במצפה הילה  משם יורדת דרך מתפתלת אל עבר הנחל. לאחר ההליכה בנחל עולים בשביל אדום לעבר מבצר המונפור. מבקרים במבצר הצלבני האדיר, וממנו עולים בחזרה אל מצפה הילה. אורך המסלול כ10 קילומטר וזמן משוער כשש שעות .

שמורת טבע נחל עמוד 

שמורת טבע מקסימה, שבה ניתן ליהנות מנחל הזורם בכל ימות השנה, , בוסתנים, חורש ים תיכוני בריכות צלולות ומעיינות זכים. בשמורת נחל עמוד מספר מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות. למשפחות מתאים המסלול המעגלי , שאורכו כארבעה קילומטרים וההליכה בו נמשכת כ4-3- שעות. בדרך עוברים ליד עין יקים – מעיין שופע הנובע כל השנה, שלצידו עצי תאנה רבים, שרידי טחנת קמח ישנה בוסתן משוקם עם עצי פרי,  בריכות אגירה יפות ומוצלות, , נקודות תצפית מרהיבות ובריכות קטנות ורדודות של מים צלולים המוצלות בעצי דולב. המסלול אינו קשה, למעט העלייה התלולה שבסופו, ושפע המים, הצל ועצי הפרי הופכים אותו למשובב נפש.

נחל שרך –בצת

נחל  בצת הוא בין הנחלים הצפוניים בישראל, ותוחם מדרום את רכס סולם צור, שחלקו בלבנון. תחילת המסלול סמוך למושב גרנות הגליל, שם ניתן לבקר גם בחורבת דנעילה, שרידי ישוב עתיק מהתקופה הרומית. ניתן להתרשם משרידי בית הבד הנמצאים במקום. משם מתחילים ללכת בנחל שרך האכזב, לכיוון נחל בצת. המסלול בנחל עובר בין עצי אלה ,אלון, וקטלב וכולל ביקור במערת שרך. לאחר המערה תגיעו אל מקור המים בנחל, ותוכלו לשכשך במים הצלולים. משם ממשיכים דרך צמחיית נחלים אופיינית, שיחי פטל קדוש והרדוף הנחלים ועצי דולב ענקיים. את המסלול מסיימים בעלייה אל קיבוץ איילון. המסלול אינו מעגלי ונדרשת הקפצת רכבים. נקודת ההתחלה של המסלול בחניון דנעילה בסמוך ליישוב גרנות הגליל ונקודת הסיום בקיבוץ אילון .

נחל הקיבוצים

סמוך לקיבוץ ניר דוד בעמק חרוד אנו מוצאים את אחד מהנחלים הכי פופולאריים בצפון בעיקר בקיץ. נחל הקיבוצים נהנה מזרימה קבועה לאורך כל השנה . הנחל מהווה אטרקציה של ממש וניתן לרחוץ במימיו במספר מקומות. בנוסף, לאורך הנחל מצויים צינורות בטון, המשמשים לניקוז המים מתחת לשבילי העפר.צינורות אלה מהווים אטרקציה של ממש עבור הילדים, העוברים בהן כאילו היו מגלשות מים. בסמוך לנחל מספר אטרקציות תיירויות למשפחה ולילדים כמו עמק המעיינות ואתרי ניר דוד.

מרכז הארץ 

נחל אלכסנדר 

במרכז הארץ בליבו של עמק חפר זורם לו בשלווה נחל אלכסנדר, שמתחיל את זרימתו במורדות המערביים של הרי השומרון ונשפך אל הים התיכון באיזור חוף בית ינאי. מסלול הטיול לוקח אותנו לאורך הנחל החל מגשר הצבים דרך חורבת סמארה ועד שפך הנחל ותל מכמורת. אם יתמזל מזלכם תוכלו לזכות לראות צבי מים שוחים בשלווה.

מי קדם

אם אתם מחפשים מסלול קצר מאוד ומרענן במרכז הארץ טוב תעשו אם תשקלו הליכה בנקבת המים מי קדם שבפארק אלונה.   למרות שלא ממש מדובר בטיול מאתגר , מדובר בבילוי משפחתי רטוב, מוצל ומהנה במרחק נסיעה קצרה ממרכז הארץ. הנקבה היא חלק ממפעל מים מהתקופה הרומית-ביזנטית שנועד להעביר מים מעין צברין, ליד עמיקם של ימינו, אל העיר קיסריה. על פני כ23- קילומטר השתרעה רשת של תעלות, מנהרות ואמות מים. הרומים חפרו פירים וביניהם ניקבה שהוליכה מים למרחק של שישה קילומטרים. כל העבודות האלה נחשפו במקרה בעת עבודות עפר מקומיות. לאחר החישוף והניקוי נפתחה לקהל נִקבה באורך של כ280- מטר. כשמגיעים לאתר מקבלים הסבר קצר על המקום ואז מתחילה החוויה האמיתית  ויורדים אל בטן האדמה דרך אחד הפירים וצועדים בתוך המים הקרים. פס אור התלוי על הקירות מאיר מעט את החשכה, והמים, שבהתחלה הם רדודים למדי, לקראת הסוף מגיעים עד מעל לברכי אדם מבוגר ומעל המותניים של מטיילים צעירים. הצעידה במחילה הצרה והמתפתלת מפעימה, והשקערוריות בקירות שנועדו לנרות בתקופה הרומית מרגשות. ההליכה היא בקומה זקופה והמים מגיעים לגובה של בין 40 ל70- ס"מ.

דרום הארץ 

נחל הבשור

המלך של צפון הנגב הוא ללא ספק נחל הבשור. לאורך כל השנה נובעים ממנו מעיינות המזינים אותו במימיהם. לאורך מסלול של 14 קילומטר על גדות הנחל תוכלו להנות מאחד המסלולים המרתקים בנגב. לאורך המסלול גשרים, סכרים ושבילים מעוטרים וכל זאת לצד גן לאומי משגע .

נחל ערוגות

נחל ערוגות זורם בתוך שמורת ען גדי , אחד מהמקומות המיוחדים בעולם. יש בשמורה נופי מדבר צחיחים לצד שפע של מים, צמחייה ירוקה ועולם חי עשיר. בשמורה מספר מסלולי הליכה, אחד הקלים  שבהם הוא המסלול המעגלי בנחל ערוגות. בנחל זורמים מים כל השנה והטיול בו נעים, לא קשה ומתאים למשפחות. עם הכניסה לשמורה מתחילים ללכת לאורכו של שביל המסומן באדום, במעלה הנחל. כאשר מגיעים לצומת השבילים, בוחרים בשביל המסומן כחול, הצמוד לזרימת המים. כל עוד ניתן, מומלץ ללכת בשביל זה, אבל בכמה נקודות ההליכה בו אסורה, ואז אין ברירה אלא לעבור לשביל האדום. השביל מסתיים בנקודה שבה הערוץ נחסם על ידי קיר סלע בן כמה מטרים, שמעליו נופל מפל יפהפה, המכונה "המפל הנסתר." זוהי גולת הכותרת של הטיול. מהמפל אפשר לצעוד בחזרה במסלול העילי, על הגדה הצפונית של הערוץ ומעליו. לאורך הנחל פינות צל רבות בהן  אפשר לעצור, לשכשך רגליים במים ולהתבונן על הנוף מסביב. עם סבלנות וקצת מזל, תראו שפני סלע ויעלים. אורכו של המסלול המעגלי כארבעה קילומטרים.

ואדי קלט

ואדי קלט או נחל פרת הוא גן העדן של מדבר יהודה וניתן לבקר בו לכל אורך השנה.  יש המון מסלולים בנחל פרת והמון דברים לראות, ככה שביקור חד פעמי בנחל לא בא בחשבון. הוא שופע מים מדהימים, במשך כל ימות השנה, בזכות נביעות רבות שיוצאות מהסלע. בילוי בעין תמר או עין מבוע יכול לשאוב מכם אפילו יום שלם וזה עוד מבלי שהתחלתם לעלות לבריכות העליונות והפראיות במעלה הנחל. בוואדי נישא בגאון מנזר חריטון, שהוא מקום מרהיב בפני עצמו לטיול.

 

 

מה אוכלים בטיול? האם יש מסלולים מאתגרים ? לאיזה גילאים הטיול מתאים ?

יש לך שאלה לגבי מסלול מים בישראל?

אנו יודעים שכשמתכננים לטייל בחו"ל צצות הרבה שאלות, בשביל זה אנחנו כאן!
רוצה שנחזור אלייך לפרטים נוספים ?

אולי יעניין אתכם

טיול מאורגן לירדן

ההיסטוריה העברית והישראלית שזורה בשטח של מדינת ירדן. לכל מקום יש משמעות. על קצה מזלג- הר ההר (ג'אבל אהרון), הר נבו, רות המואביה, מעבר הירדן

קרא עוד »
טיול יום לפטרה

יום טיול לפטרה

אין לכם הרבה זמן אבל לא רוצים לפספס את מה שיש לפטרה להציע ? נמצאים בחופשה באילת ורוצים לבקר באחד משבעת פלאי תבל? העיר הנבטית

קרא עוד »

בעקבות היין הנבטי

מי מאתנו לא אוהב לשתות יין איכותי? ומה דעתכם להכיר את החקלאות האורגנית בדרום? ומה דעתכם על שילוב יין וחקלאות והכרות עם התרבות הנבטית העתיקה

קרא עוד »

טיול משפחות האי יאס

חופשה באי יאס באבו דאבי, כשלוש שעות טיסה מתל אביב, הוא המקום המושלם לחופשה משפחתית. עם הנחיתה באבו דאבי מרחק דקות נסיעה ספורות תגיעו ל"עולם

קרא עוד »

יעדים מומלצים