הקרנבל בברזיל

קרנבל בברזיל

הקרנבל בברזיל הוא הקרנבל הכי מפורסם בעולם ללא ספק. הקרנבל בברזיל נחגג כל שנה חמישים יום לפני חג הפסחא. למעשה הקרנבל החל כחגיגה באירופה הקתולית בה מאמיניו של ישו התנזרו מאכילת בשר והנאות גופניות נוספות במשך  40 יום לפני חג הפסחא כאות הזדהות . המאמינים, בטרם כניסתם לזמן תענית חגגו במשך שלושה ימים של סעודות חטאים גדולות, ארוחות שחיתות, מגוון חטאים ושכרון חושים אחד גדול. חלק בלתי נפרד מהחגיגות היה לצאת לרחובות למסיבות המוניות מחופשים, שותים ורוקדים עד דלא ידע….

בערים המרכזיות בספרד ופורטוגל הגיעו חגיגות הקרנבל לשיאן בימי הביניים. בתקופת הכיבוש הקולוניאליסטי בדרום אמריקה , הביאו המתיישבים החדשים את החגיגות ומנהגי הקרנבל לאמריקה הדרומית . עם השנים המתיישבים והעבדים שהמירו דתם לנצרות החלו לחגוג את הקרנבל והוסיפו לו את המנהגים האפריקאים המקומיים. עם השנים הקרנבל הברזילאי קיבל אופי ייחודי שונה מהחג המקורי ולמעשה כיום החג מרכז חלק מהתרבות הברזילאית . הקרנבל נחגג בברזיל בהקשרים שונים :תרבותיים, מחול, פולקלור עממי, הומור ואף הקשרים דתיים. עם הזמן קיבל הקרנבל התפתח כמסורת עממית ,סביבו התפתחה הסמבה, והחלו להתפתח סביב הקרנבלים בברזיל סגנונות מוזיקה תהלוכות, מופעים ותרבות ושפה ייחודית לכל אזור.

הקרנבל בברזיל נחגג במשך ארבעה ימים. האמת הקרנבל באופן רשמי הוא ארבעה ימים אבל ברוב החלקים של ברזיל  החגיגות מתחילות בשבוע שלפני ומסתיימות ביום ראשון שאחרי עם מצעד המנצחות בריו. לתושבי המקום בזמן הקרנבל  נדמה לרגע כי העוני, הצרות, ובעיות היום יום מעולם לא היו קיימים. תהלוכות עממיות המכונות בולוקס, מתרחשות בכל רחבי ברזיל. בכולן מתכון די דומה : משאית מוזיקה עם רמקולים גדולים מובילה את התהלוכה וסביבה ועליה כמות מטורפת של רקדנים. במקביל נערכים ברחבי ברזיל תחרויות שונות בין בתי הספר לסמבה בסמבודרום ( אצטדיון מיוחד) בכל עיר. המצעד עצמו הוא ארוע מפורסם וחשוב המוקדש כל כולו לחגוג את התרבות והמורשת הברזילאית. לאורך השנה בתי הספר לסמבה עסוקים בהכנות לקרנבל הגדול של ברזיל וניכרת ההשקעה בפריטי הלבוש, בחזות בריקוד ובאסתטיקה החשובים מאוד לברזילאים.

הברזילאים ידועים לאורך כל השנה בשמחת החיים שלהם אולם הדבר בולט בעיקר בתקופת הקרנבל. ריקודי הסמבה ותהלוכות הרחוב משוות לברזיל אופי קסום ומיוחד של מקום אוטופי מלא שמחת חיים. להצלחת הקרנבל תורם מזג האויר הנח השורר בברזיל בתקופה זו. במקביל לאפשרות הבילוי בקרנבל מומלץ להמשיך ולטייל ברחבי ברזיל בפרט וביבשת אמריקה הדרומית בכלל.  הקרנבל בברזיל מושך מאות אלפי תיירים מכל העולם ומזמן הפך למקור הכנסה מרכזי בברזיל. רב התיירים מגיעים לערים המבוקשות בתקופת הקרנבל בברזיל : לריו סלבדור ורסיפה.

הקרנבל בריו נקרא גם בשם "קרנבל קריוקה".  כולם בריו שוקדים במשך חודשים רבים על הכנת התלבושות המורכבות, שיעורי הריקוד, הופעות ברחובות והמוזיקה שתרעיד את העיר  במשך ארבעת ימי הקרנבל. הקרנבל בריו חוגג את תרבות הסמבה העשירה. משאיות מוזיקה, בולקוס, המפוזרות ברחבי העיר משמיעות מוזיקה ואחראיות למסיבות רחוב המוניות . בכל שכונה יש קבוצת נגני רחוב, בטוקדה, אשר אחראים למסיבות במהלך הימים של הקרנבל. בתהלוכות בתי הספר לסמבה הן מוקד העניין. 14 בתי ספר שונים עושים הכל למשוך את תשומת לב השופטים דרך הפלטפורמות המושקעות  והרקדנים הטובים ביותר. השופטים מעניקים לכל בית ספר ניקוד בהתאם למספר קטגוריות מוגדרות מראש. במקביל ולאחר סיום ההופעות הרשמיות מתקיימות בעיר מסיבות רחוב אל תוך הלילה עם מגוון של להקות. לשיאו מגיע הקרנבל בריו במצעד המנצחות המתקיים בסמבודרומו המרכזי בריו בשבת בערב של אותו השבוע לעיניי אלפי תיירים ומקומיים. במצעד , כשמו כן הוא, זוכות להופיע הלהקות שזכו לציונים הכי גבוהים. הקרנבל בריו הוא הכי מפורסם וידוע בעולם אולם גם לחוגגים בסלבדור מצפה הנאה מושלמת.

הקרנבל בסלבדור,בירת מחוז באהיה, מכונה לא פעם הקרנבל האמיתי של ברזיל. הוא החל את דרכו כקרנבל סמבה ועם הזמן קיבל אופי ייחודי ושונה מערים אחרות במדינה. במהלך שבוע הקרנבל מתקיימות בחוף מסיבות ריקודים סוערות בסגנון אפרו ברזילאי. הקרנבל בבאהיה הוכתר בספר גינס כחגיגה ההמונית הגדולה בעולם. בניגוד לריו יש בסלבדור ארוע מרכזי אחד ברחוב הראשי וסביבו מצעדים קטנים ויתר. תהלוכות צבעוניות של משאיות עם רקדנים ורקדניות כוכבי זמר ממחוז באהיה המכונים  טריוס אלקטריקוס ביחד עם להקות אפריקאיות מנגנות מוזיקה לטינית קיצבית. רבבות בני האדם המצטרפים לתהלוכות רוקדים במקום בצפיפות רבה וזכו לכינוי ריקוד הפופקורן.  ביחד עם ריקודי ההמוניים אחד מהאלמנטים המרשימים בקרנבל הוא מגוון המפגן של הקבוצות הדתיות המשתתפות בו כלשכל אחת  האלמנטים המרשימים ביותר בקרנבל הוא מפגן הקבוצות הדתיות, כל אחת בתלבושות אופייניות, ריקודים וסגנונות המאפיינים את שורשיהם. הקרנבל בבאהיה מתקיים לאורך כל היום וכל הלילה ברחובות העיר.

כפי שכבר נאמר מעבר לקרנבל בברזיל ,אם כבר הגעתם לטיול ביבשת של אמריקה הדרומית, אל תחמיצו ביקור בבירת ארגנטינה בואנוס איירס, במפלי איגואסו המרהיבים בגבול ארגנטינה ברזיל פרגוואי, בירת האינקה מאצ'ו פיצ'ו , הקרחון המתנפץ הפריטו מורנו איי גלאפוס ועוד מגוון של אטרקציות