טיול לירושלים בעקבות לוחמי תש"ח

פרטים ותיאור כללי

עצרת האומות המאוחדות החליטה בכ"ט בנובמבר כי ירושלים תהפוך להיות עיר בינלאומית.

משמעות ההחלטה כי ירושלים אינה שייכת לאף מדינה אלא לארגונים זרים.  האם בסיטואציה כזו יוכלו היהודים לבקר בירושלים?
הערבים לא קיבלו את החלטת האו"ם והחלו בשלב הראשון במלחמת העצמאות ולאחריו הגיע השלב השני לאחר הכרזת המדינה ופלישת חמשת מדינות ערב.

דוד בן גוריון קיבל החלטה ויהי מה לחבר את ירושלים למדינה החדשה. לצורך כך הושקע רב המאמץ של הכח הלוחם במשך עשרה חודשים בפריצת הדרך לירושלים והעברת סיוע לעיר הנצורה. כולנו מכירים את המשפט הידוע של בן גוריון " אין לטרון אין כביש לירושלים, אין כביש אין ירושלים ואם אין ירושלים אין מדינה".

בטיולינו המרתק נלך בעקבות לוחמי תש"ח בדרך לירושלים. נשמע את סיפורה של חטיבת אלכסנדרוני בקרבות לטרון, את הפרשייה שטלטלה את המדינה בראשית דרכה, נכיר את סיפור הפלמ"ח דרך בית הקברות בקרית ענבים ונסיים בכיבוש הקסטל.

 

 

מסלול ולוח זמנים

ניתן להתאמה אישית

את הבוקר נתחיל בתחנת הדלק בלטרון לשם כולם יגיעו ולאחר התרעננות קצרה נצא לדרך .

נקודה ראשונה – אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני 

האנדרטה נמצאת על גבעה נמוכה הצופה על אזור הקרב בו נלחמה החטיבה במלחמת העצמאות.חטיבה 7 הצעירה וכח מחטיבת אלכסנדרוני קיבלו את המשימה החשובה לכבוש את מתחם לטרון ולאבטח אותו על מנת לאפשר לשיירות האספקה לנוע לירושלים הנצורה.נשמע את סיפור הקרב המרתק ונכיר את מקור המשפט ששגור בפי לוחמים בצה"ל " לא משאירים פצוע בשטח" .עם סיום ההסבר נמשיך הלאה.

נקודה שניה – גבעה 314

הגבעה נמצאת כקילומטר וחצי מדרום לכפר הערבי לטרון בסמוך למבנה המשטרה הבריטי( מצודת טיגרט) כיום מוזיאון השריון. בליל 24-25 במסגרת מבצע בן נון  תוכננה ההשתלטות על האזור לפתוח את הדרך לירושלים. ניתן לראות מהמקום בו אנו עומדים את חשיבות הגבעה. כמו כן כאן ארעה אחת הפרשיות הקשות במדינה מאז הקמתה ,פרשת טוביאנסקי. לאחר הסיפור המרתק נמשיך בסיורינו.

נקודה שלישית- מצפה הראל

בתצפית במצפה הראל נכיר את דרך בורמה ונבין את חשיבותה תוך שזירת סיפורי לוחמים ושירים רלוונטיים לתקופה. נכיר כיצד בדרך מקרית נתגלתה הדרך, כיצד נסללה בעיצומה של הלחימה ומה מקור השם.

נקודה רביעית – שמורת המסרק

אין כמו הליכה ביער החורש של ירושלים בין עצי האורן. מסלול הטיול בשמורה הוא נח, טבעתי וקל. מסלול בסדר גודל של קילומטר אחד בלב חורש ים תיכוני עם נקודות תצפית על הדרך לירושלים. לאורך המסלול פזורות מדרגות מאבן גם בעלייה וגם בירידה. השמורה קיבלה את שמה בזכות עצי אורן ירושלמים הצומחים בפסגתה והמזכירים מרחוק צורה של מסרק  לשיער הנעוץ בראשה. ככל הנראה הראשונים שנתנו לשמורה את שמה היו חברי הכשרה של הפלמ"ח שישבו בגבעת ברנר ויצאו לסיורים באזור.

נקודה חמישית- גבעת הרדאר 

לאחר נסיעה קצרה נגיע לגבעת הרדאר בגובה 880 מטר מעל פני הים, מעל היישוב הר אדר אשר משמר את שם המקום. המקום בראש ובראשונה מהווה תצפית מצוינת על הדרך לירושלים ממול לרכס המסרק בו היינו עד כה. כשמגיעים לנקודה מבינים את החשיבות האסטרטגית של כיבוש המקום והשליטה על הציר שעולה לירושלים . לירדנים  היה חשוב לשלוט בנקודה כחלק מרצף שליטה אסטרטגי מלטרון ועד לירושלים .המקום נכבש על ידי כוחות פלמ"ח ב13.5.1948 יום לפני הקמת המדינה.

נקודה שישית- בית העלמין קרית ענבים 

מה אם היו אומרים לכם לחפור קבר לפני היציאה לקרב? מה הייתם חושבים על זה? איך הצליח המקום להתקיים ולשרוד לאורך השנים בסביבה של תנאים קשים? מה המיוחד בבית העלמין והקשר לחטיבת הפלמ"ח? נענה על זה ונספר את סיפור הקרב בנבי סמואל ואת אותו ליל פסח נורא עם הלוחמים שחזרו מהקרב. נכיר את הלוחם האגדי ג'ימי ואת האנדרטה שהוקמה במקום לזכרו על ידי אביו.

נקודה שביעית- הקסטל

הסיור שלנו מגיע לשיא. נעלה לפסגת הגן הלאומי קסטל כאשר בדרך נלך שפופים בין תעלות היעד המבוצר שעל הגבעה. עם ההגעה לשיא הרכס לא נוכל שלא להתפעל מהנוף הנשקף לפנינו ונוכל לדמיין כיצד לחמו בתש"ח לכבוש את המקום החשוב והאסטרטגי הזה.

לאחר יום של סיפורים על אחוות לוחמים, ציונות דבקות במשימה והווי ייחודי נחזור לנקודת ההתחלה בצומת לטרון ונחזור מרוצים ומלאי חוויות הביתה.

 

 

 

 

מה אוכלים בטיול? האם יש מסלולים מאתגרים ? לאיזה גילאים הטיול מתאים ?

יש לך שאלה לגבי טיול לירושלים בעקבות לוחמי תש"ח?

אנו יודעים שכשמתכננים לטייל בחו"ל צצות הרבה שאלות, בשביל זה אנחנו כאן!
רוצה שנחזור אלייך לפרטים נוספים ?

אולי יעניין אתכם

טיול מאורגן לירדן

ההיסטוריה העברית והישראלית שזורה בשטח של מדינת ירדן. לכל מקום יש משמעות. על קצה מזלג- הר ההר (ג'אבל אהרון), הר נבו, רות המואביה, מעבר הירדן

קרא עוד »
טיול יום לפטרה

יום טיול לפטרה

אין לכם הרבה זמן אבל לא רוצים לפספס את מה שיש לפטרה להציע ? נמצאים בחופשה באילת ורוצים לבקר באחד משבעת פלאי תבל? העיר הנבטית

קרא עוד »

בעקבות היין הנבטי

מי מאתנו לא אוהב לשתות יין איכותי? ומה דעתכם להכיר את החקלאות האורגנית בדרום? ומה דעתכם על שילוב יין וחקלאות והכרות עם התרבות הנבטית העתיקה

קרא עוד »

טיול משפחות האי יאס

חופשה באי יאס באבו דאבי, כשלוש שעות טיסה מתל אביב, הוא המקום המושלם לחופשה משפחתית. עם הנחיתה באבו דאבי מרחק דקות נסיעה ספורות תגיעו ל"עולם

קרא עוד »

יעדים מומלצים